Ми завжди на зв'зку

+38 (067) 551 24 20

decorelhome@gmail.com

Магазини

ТЦ Атмосфера, Столичне шосе, 103

+38 (067) 496 60 15

Як вибрати кухонний ніж

ЯК ВИБРАТИ КУХОННИЙ НІЖ

Напевно, всі знають, що існує безліч видів кухонних ножів. Ножем, яким ми намащуємо масло на хліб, дуже важко відрізати шмат м'яса, а чистити дрібну картоплю великим кухарським ножем – процес болісний і довгий. Усі кухонні ножі класифікуються за своїм призначенням. Залежно від продукту, для якого призначений ніж, змінюється його форма, розмір і вага. Також важливу роль відіграє матеріал, з якого виготовлений ніж, і якість заточування леза. Все це визначає термін придатності ножа та його робочі (ріжучі) характеристики. Найголовніше в лезі - сталь. У цій статті ми хочемо остаточно і безповоротно розібратися в розмаїтті кухонних ножів та їх характеристиках.

Будова кухонного ножа.

Будь-який ніж складається з двох основних частин – руків’я і клинка (леза). Клинок може бути виготовлений із нержавіючої сталі, титану, кераміки. Руків’я найчастіше роблять пластиковими, дерев’яними або металевими. Вибір матеріалу рукояті кухонного ножа, в першу чергу, залежить від призначення ножа. З плином часу кожен ніж просочується запахами, кров'ю, жиром. Наприклад, рукоять із натурального дерева буде швидше вбирати запахи, аніж метал, тому ніж для риби краще вибирати з руків’ям з іншого матеріалу. Форма ножа повинна бути максимально ергономічною, поверхня - без щілин і отворів, в яких можуть залишатися і гнити продукти і з’являтися бактерії. Розглянемо детальніше деякі робочі частини ножа, назви яких Ви, можливо, навіть і не знали.

Ріжуча крайка - основна робоча поверхня леза, якою ріжуть продукти.

Обух - незаточена зворотна сторона леза. Його, як правило, використовують для розбивання шкаралупи яєць, клешень крабів або для відбивання м’яса.

П'ятка - закруглення на початку рукояті ножа, яке запобігає вислизанню ножа з рук і робить використання ножа безпечнішим і зручнішим.

Болстер - потовщення леза перед руків’ям, яке часто зустрічається в різних ножах і служить бар'єром, що перешкоджає попаданню частинок їжі під рукояті.

Основні види кухонних ножів:

1. Ніж універсальний підходить для нарізки різноманітних продуктів, але, в першу чергу, призначений для овочів. Має стандартну класичну форму без будь-яких особливостей. Лезо такого ножа пряме або трохи хвилясте, довжина не більше 20 см.

2. Ніж хлібний має хвилястий клинок, схожий на пилку. Завдяки такій формі ніж чудово відрізає рівні скибочки хліба, не руйнуючи м'якоть. Хлібним ножем також дуже зручно різати кавун і диню.

3. Ніж для чищення овочів з коротким прямим лезом і гострим кінчиком. Зараз популярні спеціальні овочечистки з ручкою, але, як показує практика, такий засіб все одно залишає деякі частинки не обробленими через нерівності на поверхні овочів, і нам доводиться дочищати ці ділянки ножем.

4. Ніж для чищення (дзьоб) підходить для чищення овочів і фруктів округлої форми. Має увігнутий клинок з дуже гострим кінчиком, призначеним для швидкого видалення поганих ділянок.

5. Ніж для нарізки має довгий клинок і гладку ріжучу крайку. Лезо вужче, ніж в універсального ножа. Використовується для нарізки овочів, риби, м'яса.

6. Ніж для м'яса має зігнуту форму, клинок розширюється до кінчика. Така форма дозволяє концентрувати зусилля на тій чи іншій ділянці леза, щоб розрізати жорстке м'ясо.

7. Філейний ніж, найвужчий і досить довгий, призначений для відрізання тонких і рівних шматків м'яса або риби. Щоб розріз виходив ідеальним, його краще робити одним рухом руки.

8. Ніж для зрізання м'яса з кісток, на перший погляд, дуже схожий за формою на філейний ніж, але його лезо відрізняється. Воно розширюється біля основи і звужується до загостреного кінчика, ріжуча кромка вигнута. Таке лезо дозволяє проникнути всюди. Цей ніж розроблений спеціально для нарізки як вареного, так і сирого м'яса.

9. Кухарський ніж (шеф ніж) має широку сферу застосування. Важке широке лезо звужується до вістря. З легкістю рубає більшість сирих і готових гарячих продуктів.

10. Японський кухарський ніж на відміну від звичайного має опущене вістря і прямішу ріжучу крайку. Він використовується для приготування суші та ролів, а також для нарізки грибів і коріння.

11. Ніж для сиру має лезо з отворами, повітряними кишенями, завдяки чому м'які сири не встигають прилипати до поверхні ножа. Рукоять ножа трохи піднята відносно леза.

12. Ніж для томатів має роздвоєний кінчик, який утворює «виделку», нею зручно підхоплювати і розкладати скибочки томатів.

13. Кухонна сокира призначена для обробки м'яса. Вигнута форма з розширеним до кінчика лезом дозволяє рубати великі жорсткі і жилаві шматки м'яса.

Як вибрати кухонний ніж.

Добре підгострений ніж з якісного матеріалу не може коштувати дешево - найголовніше правило при виборі кухонного ножа. Отже, якщо Ви бажаєте мати ніж, який прослужить Вам вірно довгі роки, забутьте про найдешевші варіанти. Крім ціни Вам варто звернути увагу на назву виробника і зовнішній вигляд ножа. Лезо повинно бути зроблено з однорідного матеріалу без щілин і подряпин, мати однорідний чистий колір (градації відтінків або ледь помітні лінії свідчать про погану якість сталі). Ріжуча крайка має бути гладка і добре заточена, про це свідчитиме ледь вловима для ока блискуча смужка від рукояті аж до кінчика. Вище ми писали, що руків’я кухонних ножів виготовляють з різних матеріалів, у кожного є свої переваги і особливості. Ви можете обрати практичний пластик з антибактеріальним покриттям, гарно відполіровану деревину або надійну сталь. Зверніть увагу, що якісні рукояті не ковзають в руках, що робить їх використання безпечнішим. Також уважно дивіться на місце кріплення леза до рукояті: якщо кріплення погане, лезо досить швидко може випасти.